Belka
Wtorek, 22 Stycznia 2019   imieniny: Anastazy, Wincenty, Wiktor
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

ŁAUMA, CZYLI CZAROWNICA wieczorową, jesienną porą w "Teatrze Dramatycznym"

Data publikacji: 2018-11-09, Data modyfikacji: 2018-11-09
A A AWydrukDrukuj  
 
26 października humaniści z klasy 1. LO uczestniczyli w spektaklu niepowtarzalnym i niezwykłym. Na deskach Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu zagrano bowiem brawurową sztukę o łaumach, pogańskich bóstwach, zamieszkujących lasy skrzatach i o młodej dziewczynie, która chce ten świat zrozumieć i opowiedzieć na falach eteru. Dorota, bo o niej mowa, z tatą przenosi się z Warszawy do Łojm, w samo centrum Suwalskiego Parku Krajobrazowego.” Przywozi ze sobą samotność współczesnego dziecka. Zostawiając w dali wygodę stolicy, szybki i głośny rytm życia w centrum, zaczyna eksplorować rodzinne historie z przeszłości – i odkrywa świat pełen wiedźm, łaum, bogów i upiorów. Dziewczynka musi stać się wiedźmą, czyli kobietą, która powstrzyma nadciągającą zagładę”. W zadaniu pomaga  babcia-nieżyjąca już, ale stale obecna, po której Doris odziedziczyła zdolność kontaktu ze światem nadprzyrodzonym. Spektakl można „czytać” na wielu poziomach, jak to z baśniami bywa. Znajdą się tu wątki ekologiczne, poruszone zostaną problemy współczesnego świata związane z brakiem porozumienia między ludźmi, potrzebą kontaktu, lękiem przed otwartym wyrażaniem swoich potrzeb, konflikty pokoleniowe i wiele innych. Według twórców sztuki  to „mądra i nowoczesna baśń dla całych rodzin. Inspirowana słowiańską mitologią i legendami ludów bałtyjskich opowieść o tym, że w obliczu zagłady świat może uratować jedynie empatia, miłość i stary dobry klasyczny Johnny Cash”. Miarą sukcesu spektaklu jest deszcz nagród, otrzymanych ,m.in. na 24. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej 2018 -nagroda aktorska dla Sary Celler – Jezierskiej; wyróżnienia na Międzynarodowym Festiwalu KORCZAK ; Atest Assiteju, czyli Świadectwo Wysokiej Jakości i Poziomu Artystycznego- wyróżnienie dla spektaklu, wyróżnienie aktorskie dla Sary Celler – Jezierskiej;  na  XVIII Ogólnopolskim Festiwalu Dramaturgii Współczesnej RZECZYWISTOŚĆ PRZEDSTAWIONA Zabrze 2018- nagrodę za adaptację otrzymali: Maciej Podstawny, Magdalena Miklasz i Łukasz Zaleski twórcy spektaklu; nagrodę aktorską za rolę w spektaklu otrzymała Sara Celler – Jezierska. Miarą sukcesu sztuki jest też zawsze pełna po brzegi widownia i owacje na stojąco. foto: archiwum 01.07.2017 Walbrzych, Teatr dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego, premiera spektaklu plenerowego „Lauma, czyli czarownica”, n/z Sara Celler-Jezierska, Piotr Mokrzycki, fot. Sebastian Bialy/REPORTER

Pełna treść wiadomości na: swiebodzice.info/?p=20056
swiebodzice.info, Źródło artykułu: swiebodzice.info
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat świebodziński – powiat w województwie lubuskim z siedzibą w  Świebodzinie. W skład powiatu wchodzą gminy: Świebodzin, Zbąszynek, Lubrza, Łagów, Skąpe i Szczaniec, zajmując powierzchnię 937,45 km².

Atrakcje przyrodnicze stanowią: rezerwat przyrody Dębowy Ostrów w gminie Świebodzin oraz rezerwat przyrody Kręcki Łęg na obszarze gminy Zbąszynek.

Wśród zabytków wymienia się: Urząd Miasta i Gminy Zbąszynek z 1930 r., dworzec kolejowy z 1923 r.i kościół Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny z 1928 r. w Zbąszynku oraz kościół św. Michała Archanioła z XV wieku w Świebodzinie, zamek joannitów z XVI wieku, mury obronne z początku XIV wieku, basztę Kamienną z XIV wieku czy świebodziński ratusz z XVI wieku.

Na terenie powiatu działają firmy: SECO/WARWICK S.A. oraz SECO/WARWICK ThermAL, Eldrob SA – spółka zależna Indykpolu, RECARO czy Mercord Sp.z o.o.

Przez powiat świebodziński przebiegaja: autostrada A2 , droga ekspresowa S3 oraz droga krajowa nr 92.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola