Belka
Sobota, 17 Listopada 2018   imieniny: Waleria, Salomea, Grzegorz
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Mieszkańcy przepłacają za wodę! ZWiK w Świebodzicach źle nalicza VAT!

Data publikacji: 2018-09-10, Data modyfikacji: 2018-09-13
A A AWydrukDrukuj  
 
W świebodzickim Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji podatek VAT jest naliczany niezgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług ze szkodą dla mieszkańców. Zgodnie z klasyfikacją PKWiU woda oraz wszystkie usługi związane z handlem wodą dostarczaną za pośrednictwem sieci wodociągowych powinny być obciążone podatkiem VAT o wysokości 8%. To samo dotyczy usług związanych z odprowadzaniem i oczyszczaniem ścieków. Tymczasem świebodzicki ZWiK dla niektórych odbiorców stosuje stawkę VAT 23% za opłaty abonamentowe. Dodatkowo dla różnych odbiorców stawki podatku za to samo są różne! Ta jedyna w swoim rodzaju praktyka stosowana jest wyłącznie w Świebodzicach, w żadnym z okolicznych miasta nie jest stosowana stawka VAT inna niż 8%. Ponadto dla ukrycia całej sytuacji, w cenniku na stronie internetowej ZWiK ceny podane są w wartościach netto (z informacją, że do ceny należy doliczyć podatek VAT bez podania jego wysokości!) co jest również nieprawidłowością. Sformułowanie że VAT naliczany jest „w wysokości zgodnej z odrębnymi przepisami” może świadczyć o tym, że wszystko dzieje się za zgodą odpowiedzialnych osób. Wszystko wskazuje na to, że niektórzy mieszkańcy Świebodzic przepłacają o 15% opłaty abonamentowe za wodę i ścieki. Kwoty mogą wydawać się niewielkie, to często tylko kilka złotych na fakturze, ale jak przemnożymy to przez liczbę poszkodowanych i fakt, że proceder trwa od kilku lat to kwota zrobi się niebagatelna. Dodatkowo to uchybienie wobec przepisów podatkowych za jakie zwykły obywatel ścigany jest z całą stanowczością. Pikanterii całej sytuacji może dodać kilka faktów związanych polityką. Obecny premier Mateusz Morawiecki wielokrotnie mówił o likwidacji nieprawidłowości w VAT i likwidowaniu luk w prawie podatkowym. Prezes ZWiK w Świebodzicach, Piotr Zalewski, jest mężem minister w rządzie Mateusza Morawieckiego, Anny Zalewskiej. Czy mamy to do czynienia z brakiem kompetencji czy hipokryzją? Sprawę będzie musiał wyjaśnić prokurator, którego niezwłocznie poinformuję… Nie każdy ma możliwość porównania kilku faktur i wyłapania ewidentnej nieprawidłowości. Niedopuszczalne jest aby za taką samą rzecz (w tym przypadku opłaty abonamentowe) były naliczane różne stawki VAT. Sprawdź, czy płacisz za opłatę abonamentową 8 czy 23 % VAT i daj znać w komentarzu!

Pełna treść wiadomości na: swiebodzice.info/?p=19704
swiebodzice.info, Źródło artykułu: swiebodzice.info
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat świebodziński – powiat w województwie lubuskim z siedzibą w  Świebodzinie. W skład powiatu wchodzą gminy: Świebodzin, Zbąszynek, Lubrza, Łagów, Skąpe i Szczaniec, zajmując powierzchnię 937,45 km².

Atrakcje przyrodnicze stanowią: rezerwat przyrody Dębowy Ostrów w gminie Świebodzin oraz rezerwat przyrody Kręcki Łęg na obszarze gminy Zbąszynek.

Wśród zabytków wymienia się: Urząd Miasta i Gminy Zbąszynek z 1930 r., dworzec kolejowy z 1923 r.i kościół Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny z 1928 r. w Zbąszynku oraz kościół św. Michała Archanioła z XV wieku w Świebodzinie, zamek joannitów z XVI wieku, mury obronne z początku XIV wieku, basztę Kamienną z XIV wieku czy świebodziński ratusz z XVI wieku.

Na terenie powiatu działają firmy: SECO/WARWICK S.A. oraz SECO/WARWICK ThermAL, Eldrob SA – spółka zależna Indykpolu, RECARO czy Mercord Sp.z o.o.

Przez powiat świebodziński przebiegaja: autostrada A2 , droga ekspresowa S3 oraz droga krajowa nr 92.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola