Belka
Poniedziałek, 8 Lipca 2024   imieniny: Elżbieta, Adrian, Edgar
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Tajemnica zamku Cisy

Data publikacji: 2019-03-09, Data modyfikacji: 2019-03-13
A A AWydrukDrukuj  
 
Położony nieopodal Świebodzic zamek Cisy (około 4 km na północny zachód od miasta) należy do najmniej poznanych obiektów w tych okolicach. Według tradycji został on wybudowany w końcu XIII stulecia przez jednego z władców świdnickich – Bolka I Surowego (zm. 1301 r.). Do jego głównych zadań należała obrona rubieży nowo powstałego księstwa świdnickiego. Przez kolejne dziesięciolecia zamek przechodził zmienne koleje losu. Był grabiony i niszczony, odnawiany i rozbudowywany. Niejednokrotnie też warownia zmieniała swojego właściciela. Tak było do ok. 1800 r., kiedy to ostatni gospodarz zamku rezygnuje z dalszego posiadania obiektu. Opuszczona warownia – pozostawiona sama sobie – powoli przeistacza się w stan ruiny. Ta sytuacja trwa do czasów II wojny światowej (a szczególnie mówiąc do jej ostatnich miesięcy), kiedy to dla dziejów zamku nadchodzą nieco ciekawsze, ale bardzo tajemnicze czasy. Z zachowanych relacji świadków (relacje te pochodzą z końca lat 40-tych XX w.) wynika, że tuż przed nadejściem frontu radzieckiego (1945 r.) w okolicach zamku pojawiły się niemieckie ciężarówki, które miały tutaj przywieźć bliżej niesprecyzowany transport (były to zapewne skrzynie, w których przechowywano precyzyjną aparaturę). Na terenie zamku i jego najbliższej okolicy rozpoczęły się prace adaptacyjne, których celem miało być ukrycie tajemniczego transportu. W tym tez czasie pobliskie urwisko oraz polana były skrzętnie pilnowane przez żołnierzy Wehrmachtu. Nieco później na dziedzińcu zamkowym odnaleziono długie metalowe rynny, które prawdopodobnie posłużyły żołnierzom niemieckim do spuszczania czegoś w dół. Był to zresztą jedyny ślad świadczący o tym, że hitlerowcy coś tu ukryli. Ale co i gdzie? Niestety, pomimo dość sporego czasu, jak dotąd nikomu nie udało się natrafić na ślady hitlerowskiego transportu z okresu II wojny światowej.. Niewielu też mieszkańców naszego miasta zdawało sobie sprawę, że tutejsze ruiny piastowskiej warowni mogą zawierać wiele innych nierozwiązanych do tej pory zagadek z przeszłości. foto: archiwum swiebodzice.info 2016

Pełna treść wiadomości na: swiebodzice.info/?p=20827
swiebodzice.info, Źródło artykułu: swiebodzice.info
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat świebodziński – powiat w województwie lubuskim z siedzibą w  Świebodzinie. W skład powiatu wchodzą gminy: Świebodzin, Zbąszynek, Lubrza, Łagów, Skąpe i Szczaniec, zajmując powierzchnię 937,45 km².

Atrakcje przyrodnicze stanowią: rezerwat przyrody Dębowy Ostrów w gminie Świebodzin oraz rezerwat przyrody Kręcki Łęg na obszarze gminy Zbąszynek.

Wśród zabytków wymienia się: Urząd Miasta i Gminy Zbąszynek z 1930 r., dworzec kolejowy z 1923 r.i kościół Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny z 1928 r. w Zbąszynku oraz kościół św. Michała Archanioła z XV wieku w Świebodzinie, zamek joannitów z XVI wieku, mury obronne z początku XIV wieku, basztę Kamienną z XIV wieku czy świebodziński ratusz z XVI wieku.

Na terenie powiatu działają firmy: SECO/WARWICK S.A. oraz SECO/WARWICK ThermAL, Eldrob SA – spółka zależna Indykpolu, RECARO czy Mercord Sp.z o.o.

Przez powiat świebodziński przebiegaja: autostrada A2 , droga ekspresowa S3 oraz droga krajowa nr 92.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola