Belka
Wtorek, 11 Grudnia 2018   imieniny: Waldemar, Damazy
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Uczniowie z LO w Świebodzicach na konferencji naukowej o prawach kobiet i na rozdaniu nagród laureatom konkursu "Niezwykłe Dolnoślązaczki"

Data publikacji: 2018-11-24, Data modyfikacji: 2018-11-27
A A AWydrukDrukuj  
 
„Wolność wyboru kobiet- jak uczyć o równości w 100 lat po uzyskaniu przez Polki praw wyborczych?”– konferencja pod takim tytułem odbyła się 16.11. 2018 r. na Wydziale Prawa i Administracji UWr. Została zorganizowana przez Uniwersytet Wrocławski, Dolnośląski Kongres Kobiet, Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w ramach Dolnośląskiego Roku Kobiet uchwalonego przez sejmik wojewódzki. Honorowym patronem, gościem konferencji i prelegentem był Adam Bodnar – Rzecznik Praw Obywatelskich. Na tę wyjątkową uroczystość zostały zaproszone uczestniczki konkursu pod hasłem „Niezwykłe Dolnoślązaczki”- uczennice świebodzickiego LO – Zofia Brzozowiec (laureatka 1. miejsca) i Julia Gajek, z opiekunką – Ewą Baszak-Grochowską. Na konkurs napłynęło kilkadziesiąt reportaży i plakatów z całego województwa. Z rąk organizatorów i zaproszonych gości zwycięzcy otrzymali moc atrakcyjnych nagród  oraz pamiątkowe dyplomy i certyfikaty. Pracę Zosi o wyjątkowej osobowości Dolnego Śląska, księżnej Mariannie Orańskiej, opublikowała wrocławska Gazeta Wyborcza. W części naukowej wysłuchaliśmy m.in. wykładu A. Bodnara, interesujących  wystąpień dr D. Kalwy z UWr o pierwszych polskich emancypantkach, dr E. Sidorenko z Uniwersity of Greenwich o edukacji antydyskryminacyjnej w kontekście doświadczeń brytyjskich. Druga część zawierała panele o „herstorii”– czyli historii opowiadanej i tworzonej przez kobiety, oraz o skutecznej edukacji antydyskryminacyjnej. W prześwietnym towarzystwie naukowczyń – pasjonatek można było podyskutować o roli kobiet dawniej i dziś, o śladach ich obecności, a właściwie nieobecności odzwierciedlonej w języku i potrzebie opowiadania jako strategii edukacji dla równości. W tym czasie uczniowie wzięli udział w warsztatach prowadzonych przez znanych grafików i reporterów. Udział w konkursie i sympozjum naukowym był dla nas niezwykłym i bezcennym doświadczeniem. Aura naukowej powagi wydarzenia, gościnność Jego Magnificencji Rektora UWr. – prof. dra hab. Adama Jezierskiego, który powitał zebranych, oraz ranga i autorytet organizatorów i prelegentów potwierdza fakt, że warto bez kompleksów stawać w konkursowe szranki, stawiać sobie ambitne cele, co na pewno przyniesie oczekiwany rezultat. Ewa Grochowska

Pełna treść wiadomości na: swiebodzice.info/?p=20134
swiebodzice.info, Źródło artykułu: swiebodzice.info
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat świebodziński – powiat w województwie lubuskim z siedzibą w  Świebodzinie. W skład powiatu wchodzą gminy: Świebodzin, Zbąszynek, Lubrza, Łagów, Skąpe i Szczaniec, zajmując powierzchnię 937,45 km².

Atrakcje przyrodnicze stanowią: rezerwat przyrody Dębowy Ostrów w gminie Świebodzin oraz rezerwat przyrody Kręcki Łęg na obszarze gminy Zbąszynek.

Wśród zabytków wymienia się: Urząd Miasta i Gminy Zbąszynek z 1930 r., dworzec kolejowy z 1923 r.i kościół Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny z 1928 r. w Zbąszynku oraz kościół św. Michała Archanioła z XV wieku w Świebodzinie, zamek joannitów z XVI wieku, mury obronne z początku XIV wieku, basztę Kamienną z XIV wieku czy świebodziński ratusz z XVI wieku.

Na terenie powiatu działają firmy: SECO/WARWICK S.A. oraz SECO/WARWICK ThermAL, Eldrob SA – spółka zależna Indykpolu, RECARO czy Mercord Sp.z o.o.

Przez powiat świebodziński przebiegaja: autostrada A2 , droga ekspresowa S3 oraz droga krajowa nr 92.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola